נידונים בהלכות טבילת כלים

בירורי הלכות וחקרי מנהגי ישראל
שלח תגובה
הודעה
מחבר
מוטי

נידונים בהלכות טבילת כלים

#1 שליחה על ידי מוטי » א' פברואר 03, 2019 11:45 pm

קניתי שולחן זכוכית תוצרת חוץ שאוכלים איתו ועליו ואיני יודע אם צריך הוא טבילה אשמח לתשובות לומדי ביהמ,ד

עוסק בתורה

Re: טבילת כלים שולחן זכוכית

#2 שליחה על ידי עוסק בתורה » א' פברואר 03, 2019 11:50 pm

בס' טבילת כלים להג"ר צבי כהן עמ' רלז כתב שאם מניחים על השולחן מאכלים בלא צלחת או קערה יש המחייב בטבילה ואפילו אם פורסים עליו מפה. עיי"ש.

אורח

Re: טבילת כלים שולחן זכוכית

#3 שליחה על ידי אורח » ה' פברואר 07, 2019 10:24 pm

מוטי כתב: קניתי שולחן זכוכית תוצרת חוץ שאוכלים איתו ועליו ואיני יודע אם צריך הוא טבילה אשמח לתשובות לומדי ביהמ,ד
היה משיהו בשם הרב האלצלער שפירסם מאמר בג' קובצים (המאור, גינת ורדים, אור ישראל) ודעתו להחמיר בזה, אך א' מידידי פירסם מאמר לאחמ"כ באתן ג' קובצים ודעתו להקל וכן עמא דבר.
המאמר של הר האלצלער נתפרסם בקובצים שי"ל לקראת חג הפסח שעעל"ט (תשע"ח) ובגליונות שלאחמ"כ פרסם הנ"ל להקל.

אליקים

Re: טבילת כלים

#4 שליחה על ידי אליקים » א' פברואר 24, 2019 11:06 pm

הפשטות בפוסקי זמננו היא שתבנית אלומיניום אין להשתמש בה פעם שניה ללא טבילה.
מה הגדר בזה?
למשל, כשעושים עוגה בכמה שכבות וצריך למדוד כל שכבה בגודל התבנית. כל שכבה נחשבת שימוש בפני עצמו?

אחד מעיר

#5 שליחה על ידי אחד מעיר » ב' פברואר 25, 2019 8:09 pm

אליקים כתב: הפשטות בפוסקי זמננו היא שתבנית אלומיניום אין להשתמש בה פעם שניה ללא טבילה.
מה הגדר בזה?
למשל, כשעושים עוגה בכמה שכבות וצריך למדוד כל שכבה בגודל התבנית. כל שכבה נחשבת שימוש בפני עצמו?
מה ההגיון בזה? הרי מה שמתירים להשתמש בו באופן חד פעמי הוא משום שנוקטים שאין זה כלי. ואם זה נהפך לכל ע"י החלטתו להשתמש בו יותר מפעם אחד, הרי נעשה כלי ביד ישראל ולא צריך טבילה.

אליקים

#6 שליחה על ידי אליקים » ב' פברואר 25, 2019 8:24 pm

אתה מערער על עצם הפסק שאין להשתמש יותר מפעם אחת. אכן הגרמ"פ מתיר, אבל כמדומני שהפשטות לאסור (וכן הורה לי בעהמח"ס טבילת כלים).
אכן אני שאלתי לדעת הפוסקים שאין להשתמש יותר מפעם אחת.

אחד מעיר

#7 שליחה על ידי אחד מעיר » ג' אפריל 09, 2019 2:30 pm

אליקים כתב: אתה מערער על עצם הפסק שאין להשתמש יותר מפעם אחת. אכן הגרמ"פ מתיר, אבל כמדומני שהפשטות לאסור (וכן הורה לי בעהמח"ס טבילת כלים).
אכן אני שאלתי לדעת הפוסקים שאין להשתמש יותר מפעם אחת.
לא ערערתי על העובדה שיש מחייבים טבילה, זה ידוע לי היטב. שאלתי רק מה ההגיון בזה. עד עכשיו לא קבלתי הסבר המניח את הדעת.

כּוֹתָר
עיסוק תורני: צמא לדבר ה'
יצירת קשר:

#8 שליחה על ידי כּוֹתָר » ג' אפריל 09, 2019 8:41 pm

אחד מעיר כתב:
אליקים כתב: הפשטות בפוסקי זמננו היא שתבנית אלומיניום אין להשתמש בה פעם שניה ללא טבילה.
מה הגדר בזה?
מה ההגיון בזה? הרי מה שמתירים להשתמש בו באופן חד פעמי הוא משום שנוקטים שאין זה כלי. ואם זה נהפך לכל ע"י החלטתו להשתמש בו יותר מפעם אחד, הרי נעשה כלי ביד ישראל ולא צריך טבילה.
על ידי החלטה להשתמש זה לא נהפך לכלי, הכלי קיים בשלימותו מעת שהיה בבעלות הגוי.
אלא זה דין בשימוש של הכלי,
כמו בקבוק זכוכית שיוצר בבעלות של גויים,
המפעל ששם בו יין לא צריך לטבול את הכלי, כיון שלא משתמשים בו לאכילה, אלא רק לשיווק היין, ואפילו שמגישים אותו בסעודה ומשתמשים בו מפעם אחר פעם עד גמר שתיית היין, זה עדיין לא "שימוש של כלי".
אבל כשהכלי התרוקן ורוצה למלאותו במשקה חדש, הכלי מתחייב בטבילה, כי עכשיו מתחיל להשתמש בו ככלי.

כן הדבר גם בכלי חד פעמי, להתמש ולזרוק עוד לא נקרא שימוש בכלי, רק כשמחליטים להשתמש בו באופן קבוע.

אחד מעיר

#9 שליחה על ידי אחד מעיר » ד' אפריל 10, 2019 9:10 am

לא הבנתי למה התשמשות חד פעמי של תבנית אלומיניום לא נקרא שימוש של כלי, ופעם שנייה כן. זה אותו שימוש ממש, רק שהחליט לעשות זה יותר מפעם אחת.
לפי הבנתי ההבדל בין כלי חד פעמי לרב פעמי אינו בתשמיש הכלי אלא בעצם השם כלים. וכמבואר ברמב"ם (הל' כלים פ"ה ה"ז) שכלי חד פעמי אין עליו שם כלי. וז"ל: "חותל של הוצין שמניחין בו הרוטב וכיוצא בו אם הוא נותן לתוכו ונוטל מתוכו מתטמא ואם ... או שחשב לאכול מה שבתוכו ולזרקו טהור. וכן הקרן שהוא משתמש בה ומשליכה אינה מקבלת טומאה, ואם חשב עליה מקבלת טומאה". אולי יש לחלק בין גדרי כלי לגבי טבילת כלים ובין גדרי כלי לגבי טומאת כלים, אבל א"כ עוד יותר קשה, מנ"ל שלא לחייב טבילה גם לתשמיש חד פעמי.

אליקים

#10 שליחה על ידי אליקים » ד' אפריל 10, 2019 9:36 am

השימוש הופך את התבנית לכלי. ולכן השימוש הראשון מותר, כי הוא התחיל כאשר הכלי עדיין לא היה כלי. אבל תו"כ השימוש הוא נהפך לכלי, ולכן השימוש השני כבר אסור.

הכהן

#11 שליחה על ידי הכהן » ד' אפריל 10, 2019 10:15 am

דוד ריזל כתב: כמו בקבוק זכוכית שיוצר בבעלות של גויים,
המפעל ששם בו יין לא צריך לטבול את הכלי, כיון שלא משתמשים בו לאכילה, אלא רק לשיווק היין, ואפילו שמגישים אותו בסעודה ומשתמשים בו מפעם אחר פעם עד גמר שתיית היין, זה עדיין לא "שימוש של כלי".
אבל כשהכלי התרוקן ורוצה למלאותו במשקה חדש, הכלי מתחייב בטבילה, כי עכשיו מתחיל להשתמש בו ככלי.
אדאתינן עלה, האם מותר להחזיר לבקבוק/לצנצנת את מה שנשאר בכוס/בכפית?

אליקים

Re: נידונים בהלכות טבילת כלים

#12 שליחה על ידי אליקים » ד' אפריל 10, 2019 10:18 am

אם הבקבוק חייב טבילה - אסור.
ובספר טבילת כלים כתב שצנצנת שאין לה מכסה מיוחד ופתיחתה נעשית ע"י חיתוך הפח שבצדה העליון כגון קופסת שימורים - מותר להכניס אוכל לתוכה.

אחד מעיר

#13 שליחה על ידי אחד מעיר » ד' אפריל 10, 2019 1:07 pm

אליקים כתב: השימוש הופך את התבנית לכלי. ולכן השימוש הראשון מותר, כי הוא התחיל כאשר הכלי עדיין לא היה כלי. אבל תו"כ השימוש הוא נהפך לכלי, ולכן השימוש השני כבר אסור.
זה מה שאני לא מבין. אם השימוש הופך התבנית לכלי נמצא שנעשה כלי ביד ישראל, ואינו צריך טבילה.

דוד

#14 שליחה על ידי דוד » ד' אפריל 10, 2019 11:16 pm

אולי כך:
השימוש השני לא יצר את הכלי אלא רק שינה אותו מייעודו. הגוי יצר את הכלי וייעד אותו באופן ברור לשימוש חד פעמי, שבשימוש כזה אינו נחשב כלי כדי לחייבו בטבילה (לשיטתם). הבא להשתמש בו פעם שנייה שינה את ייעודו מכלי חד פעמי לכלי ממש, ולכן כעת חייב בטבילה.

אליקים

#15 שליחה על ידי אליקים » ד' אפריל 10, 2019 11:52 pm

דוד כתב: אולי כך:
השימוש השני לא יצר את הכלי אלא רק שינה אותו מייעודו. הגוי יצר את הכלי וייעד אותו באופן ברור לשימוש חד פעמי, שבשימוש כזה אינו נחשב כלי כדי לחייבו בטבילה (לשיטתם). הבא להשתמש בו פעם שנייה שינה את ייעודו מכלי חד פעמי לכלי ממש, ולכן כעת חייב בטבילה.
יש הבדל מהותי בין פעם אחת לפעמיים?

דוד

#16 שליחה על ידי דוד » ה' אפריל 11, 2019 12:41 am

כיוון שכל סיבת ההיתר בתבנית אלומיניום היא מחמת שהכלי הוא חד פעמי,
אז לשיטת המקלים בשימוש אחד בלבד כנראה שהשימוש השני מוציא אותו מגדר ה'חד פעמי'
ולשיטת המקלים בכמה שימושים כנראה שהשימוש של בעל הבית לא נותן לו חשיבות כלי רגיל - שהרי עדיין הוא כלי חד פעמי.

דוד

#17 שליחה על ידי דוד » ה' אפריל 11, 2019 12:58 am

אני לא מדבר על שימוש בתבנית למדידת שכבות,
בזה לכאורה אם הדגש בסברא הוא בחשיבות של שימוש אחד - מסתמא זה לא נחשב לשימוש
אבל אולי יש סברא ששימת האוכל והסרתו היא שיוצרת חשיבות. זה אני לא יודע

יהודה

טבילת כלים חד פעמיים

#18 שליחה על ידי יהודה » ד' אוגוסט 21, 2019 11:02 am

כלי אלומיניום כמו סיר חד פעמי או תבנית חד פעמית. האם טובלים אותם בברכה? ואולי גם יש להגעילם.
לא שמעתי על זה.

אליקים

Re: טבילת כלים חד פעמיים

#19 שליחה על ידי אליקים » ד' אוגוסט 21, 2019 11:03 am

יהודה כתב: כלי אלומיניום כמו סיר חד פעמי או תבנית חד פעמית. האם טובלים אותם בברכה? ואולי גם יש להגעילם.
לא שמעתי על זה.
viewtopic.php?f=3&t=145&p=3182&hilit=%D ... 7%9D#p2194

שלומי

Re: טבילת כלים חד פעמיים

#20 שליחה על ידי שלומי » ג' ספטמבר 10, 2019 12:38 am

זכור לי בימי קדם שיש בסברא זו שאני משתמש בכלי פעם שניה כאיחו יצרתי כלי חדש ואז זה נוצר ביד ישראל נח' בזה הגרב"ץ אבא שאול והרב עובדיה זצל שהרב עובדיה לא הסכים עם סברא זו חפסתי את זה דוקא לאחרונה ולא מצאתי אבל כך זכור לי

יואל שילה

#21 שליחה על ידי יואל שילה » ה' דצמבר 05, 2019 3:10 pm

בשם חכם אחד:
טובלים כלי זכוכית כי דומים למתכת [שמתיכים אותם ויוצקים שנית], והם מקבלים טומאה כי באים מן החול ככלי חרס, ומכאן שיש לטבול כלי אלומיניום אף שאינו מקבל טומאה.

שלח תגובה