גיליון - 'אהבתי אתכם' - אהבת השי"ת לעמו ישראל

התבוננות בספר תורת אלוקים ובפרשת השבוע
שלח תגובה
הודעה
מחבר
כּוֹתָר
הודעות: 1258
הצטרף: ה' ינואר 24, 2019 5:18 pm
עיסוק תורני: צמא לדבר ה'
יצירת קשר:

גיליון - 'אהבתי אתכם' - אהבת השי"ת לעמו ישראל

#1 שליחה על ידי כּוֹתָר » ה' אוגוסט 06, 2020 11:13 am

דבר המערכת לגיליון פרשת עקב:
בפרשת השבוע אנחנו עוסקים במעלתה וקדושתה של ארץ ישראל - הארץ שהובטחה לאבותינו כנחלת עולם, והרבה מיעודי התורה וברכותיה עוסקים בה. ומבואר בחז"ל שזה שבני ישראל קיבלו מהשי"ת את ארץ ישראל לנחלה מבטא את אהבתו הגדולה אליהם - הובאו דבריהם בגליון במדור נפרד. ובספה"ק ביארו בזה את דברי חז"ל שלכל יהודי יש ד' אמות בארץ ישראל - שזה אות על הקשר הנצחי והתמידי שיש לכל יהודי עם השי"ת, קשר נצחי בל ינתק, וגם אם ימכור אותו וכדו', תמיד בסוף זה יחזור אליו, כמו שנקראו בני ישראל בפרשת השבוע 'נחלתו' של השי"ת, והיינו שהקשר של ישראל ואביהם שבשמים הוא קשר עולם ונצחי.

וכמבואר בלשון קדשו של השפת אמת (פרשת לך לך תרנ"א): "בהכרח יש ענין דביקות בשורש הבריאה אל הבורא יתברך. וזאת הנקודה התקשרות כל העולם בו יתברך נמסר לאברהם אבינו ע"ה כמ"ש והיתה בריתי בבשרכם. ובכח זה יש לבני ישראל דביקות למעלה מן הטבע. ובכח זה ניתן לו ארץ ישראל שהוא ארץ אשר ה' אלקיך דורש אותה, וכן כל השפע שבא לעולם בני ישראל מקבלין אותה בדרך מיוחד מאתו יתברך בלי צמצומים רבים" (ועי' עוד בליקוטי אמרים לרר"צ הכהן מלובלין אות י').
והנה, כאשר נתבונן בפסוקים נראה, שתיכף אחרי שאנחנו קוראים על מעלתה וקדושתה של ארץ ישראל, אנחנו קוראים את פרשת "והיה אם שמוע" - "וּשְׁמַרְתֶּם אֶת כָּל הַמִּצְוָה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לְמַעַן תֶּחֶזְקוּ וּבָאתֶם וִירִשְׁתֶּם אֶת הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתֶּם עֹבְרִים שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ. וּלְמַעַן תַּאֲרִיכוּ יָמִים עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּע ה' לַאֲבֹתֵיכֶם לָתֵת לָהֶם וּלְזַרְעָם אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָשׁ. כִּי הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתָּה בָא שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ לֹא כְאֶרֶץ מִצְרַיִם הִוא אֲשֶׁר יְצָאתֶם מִשָּׁם אֲשֶׁר תִּזְרַע אֶת זַרְעֲךָ וְהִשְׁקִיתָ בְרַגְלְךָ כְּגַן הַיָּרָק. וְהָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתֶּם עֹבְרִים שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ אֶרֶץ הָרִים וּבְקָעֹת לִמְטַר הַשָּׁמַיִם תִּשְׁתֶּה מָּיִם. אֶרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ דֹּרֵשׁ אֹתָהּ תָּמִיד עֵינֵי ה' אֱלֹהֶיךָ בָּהּ מֵרֵשִׁית הַשָּׁנָה וְעַד אַחֲרִית שָׁנָה - וְהָיָה אִם שָׁמֹעַ תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹתַי אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם לְאַהֲבָה אֶת ה' אֱלֹהֵיכֶם וּלְעָבְדוֹ בְּכָל לְבַבְכֶם וּבְכָל נַפְשְׁכֶם. וְנָתַתִּי מְטַר אַרְצְכֶם בְּעִתּוֹ יוֹרֶה וּמַלְקוֹשׁ וְאָסַפְתָּ דְגָנֶךָ וְתִירשְׁךָ וְיִצְהָרֶךָ" וגו' (דברים יא ח-יד).

והנה, הבאנו כבר כמה פעמים את המבואר בספה"ק שעל כן הסמיכו אנשי כנסת הגדולה את ברכת "הבוחר בעמו ישראל באהבה" ל"ואהבת את ה' אלוקיך" - שכן ההתבוננות באהבת ה' לישראל מעוררת את אהבתנו אליו יתברך [וראה בזה הוספה נפלאה במכתב שבסוף הגליון].

ומעתה יש לומר, שגם הפרשה שאנחנו קוראים אחרי פרשת שמע ישראל - פרשת "והיה אם שמוע", היא אות עולם על אהבת השי"ת את בניו אהוביו, עד שהוא צופה אליהם תמיד בעינא פקיחא, וכמו שהבאנו בעבר (מספר יד מצרים) שבעוד כל העולם מושגח על ידי השרים העליונים, ארץ ישראל זוכה להשגחת השי"ת בעצמו.
ומעתה יאירו דברי המהר''ל על פרשת "והיה אם שמוע", שפרשה זו מורה ש"השכינה היא בישראל תמיד, ומחמת שהשכינה בישראל מנהיג אותם לטוב אם ישמעו ואם לא ישמעו בהפך זה מנהיג אותם. וזה נזכר בפרשה והיה אם שמוע. ופרשה זאת הוראה גמורה שהשכינה עם ישראל ואינם נמסרים למערכת השמים" (גבורות השם פרק לט). והיינו, שגם העונש שיהיה אם ח"ו "יפתה לבבכם" וכו', מורה על מעלתנו העצומה, שאנחנו נתונים בידי השי"ת, וכל מקרינו מושגחים על ידו יתברך בהשגחה מופלאה ונעלית, מה ש"לא עשה כן לכל גוי".

ולאור דברים אלו מקבלים אנו הבנה חדשה בהמשך הפרשה - "השמרו לכם פן יפתה לבבכם", והיינו שכעת נוכל לשמוע מעין בקשה מהשי"ת - "אנא, בני האהובים, השמרו לכם פן יפתה לבבכם וכו', כי אז אצטרך להעניש אתכם, ואני הרי כל כך לא רוצה להגיע לשם..."

יעזור ה' שנוסיף ונכיר באהבתו אלינו בכל עת ובכל מצב, וכמים הפנים לפנים...
שבת שלום

הגיליון המלא מצורף
אהבתי אתכם 29 עקב.pdf
(858.43 KiB) הורד 41 פעמים

כּוֹתָר
הודעות: 1258
הצטרף: ה' ינואר 24, 2019 5:18 pm
עיסוק תורני: צמא לדבר ה'
יצירת קשר:

Re: גיליון - 'אהבתי אתכם' - אהבת השי"ת לעמו ישראל

#2 שליחה על ידי כּוֹתָר » ה' אוגוסט 13, 2020 6:54 pm

אהבתי אתכם 30 ראה.pdf
(730.28 KiB) הורד 40 פעמים

שלח תגובה