דרך הבעל שם טוב ותלמידיו

עניני אגדה ומחשבת ישראל, יסודי המוסר ועבודת ה'
שלח תגובה
הודעה
מחבר
כּוֹתָר
עיסוק תורני: צמא לדבר ה'
יצירת קשר:

דרך הבעל שם טוב ותלמידיו

#1 שליחה על ידי כּוֹתָר » ג' ינואר 07, 2020 3:00 pm

אחד הצדיקים אמר:
חסידות אינה שיטה רעיונית עליה ניתן לחלוק.
חסידות הינה "חוויה" אותה לא ניתן להעביר במילים, מי שהרגיש אותה הרי הוא כבר חסיד, ומי שלא חווה זאת - איך הוא יכול לחלוק על דבר שאינו מכירו ?!

ורעיון זה מתבאר בהרחבה על ידי האדמו"ר מפיאסצנה:
" אם תשאל מה זאת חסידות,‏ ובמה גדול כח החסיד העובד את ד׳, על עובד ד׳ שאינו חסיד.‏
דע לך שא״א לבאר לך עוד את הדבר,‏ מפני שאין החסידות דבר של שכל לבד לבארו,‏ השכל אשר בחסידות הוא רק חלק אחד ממנה,‏ ובא רק עם העבודה,‏ וכמו שא״א לבאר בשכל את ענין הנבואה,‏ כי רק הנביא ידע מה היא,‏ ואצלו היתה כ״כ פשוטה עד שלא הבין למה גם זולתו לא יראה,‏ כמו שאמר הנביא: ד׳ אלקים דבר מי לא ינבא ‏(עמוס ג׳ ח').‏ שלא הבין מי הוא אשר לא ינבא כשד׳ דבר, כן גם החסידות שהיא התגלות איזה ניצוץ מניצוץ הנבואה אשר באיש ישראל ‏(כמו שאיתא בגמרא פסחים, ישראל וכו׳ בני נביאים הם)‏. א״א לבארה בשכל לבד לא עבודתה ולא ראיתה,‏ איך חסיד אמיתי מתפלל,‏ מתלהב ומקשר את נפשו אז בקדושה עילאה, ואיך מסתכל הוא בתורה ומצות את ההדור נאה זיו העולם, וכי ניצוץ שכינת עוזו גם על העולם כלו פרוש, ואף החסיד בעצמו בשעה שמתעלה ומתלהב,‏ מסתכל ורואה והדבר אצלו פשוט וודאי,‏ ואח״כ אם נופל גם א״ע ואת ראיתו הקדומה אינו מבין.‏ "

(חובת התלמידים פ' י''ב.)

חפץ בחיים

Re: דרך הבעל שם טוב ותלמידיו

#2 שליחה על ידי חפץ בחיים » א' מאי 03, 2020 6:17 pm

לא התבאר מה רצה זה ללמדנו. האם על דרך החסידות בת ימינו שהיא הקרויה 'חוויה'? או שמא על חסידותם של התנאים שקרויים חסידים? או שמא על דרכו של הבעש"ט ובעל התניא שסודה טמון במח' ביסודות הבריאה (ואין מוסרין אלא לצנועין ואכמ"ל)
אשמח לתוספת ביאור למה מכוונים הדברים

חפץ בחיים

#3 שליחה על ידי חפץ בחיים » א' מאי 03, 2020 6:18 pm

דוד ריזל כתב:
אחד הצדיקים אמר:
חסידות אינה שיטה רעיונית עליה ניתן לחלוק.
חסידות הינה "חוויה" אותה לא ניתן להעביר במילים, מי שהרגיש אותה הרי הוא כבר חסיד, ומי שלא חווה זאת - איך הוא יכול לחלוק על דבר שאינו מכירו ?!
לא התבאר מה רצה זה ללמדנו. האם על דרך החסידות בת ימינו שהיא הקרויה 'חוויה'? או שמא על חסידותם של התנאים שקרויים חסידים? או שמא על דרכו של הבעש"ט ובעל התניא שסודה טמון במח' ביסודות הבריאה (ואין מוסרין אלא לצנועין ואכמ"ל)

שניאור

#4 שליחה על ידי שניאור » ב' מאי 04, 2020 9:10 am

חפץ בחיים כתב: לא התבאר מה רצה זה ללמדנו. האם על דרך החסידות בת ימינו שהיא הקרויה 'חוויה'? או שמא על חסידותם של התנאים שקרויים חסידים? או שמא על דרכו של הבעש"ט ובעל התניא שסודה טמון במח' ביסודות הבריאה (ואין מוסרין אלא לצנועין ואכמ"ל)
אם אינך חסיד [וכנראה שכך] אתה באמת לא תבין, וההנחה שסוד החסידות תלוי במח' ביסודות הבריאה [וכנראה כוונתך לצמצום] פשוט אינה נכונה כלל, ויש לזה כמה ראיות: א' תביא ספר אחד חוץ מספרי חב"ד שמדברים בזה באריכות. ב' הרב דסלר כידוע אמר שאין כאן מח' אמיתית [ויודע אני שיש בדור שלנו כמה חכמולוגים שחושבים שהם מבינים בזה יותר מהרב דסלר, אבל אני שמעתי מכמה ת"ח חסידיים ושאינם שצריך להיות טיפש כדי לחשוב שאני מבין בסוגיא כ"כ עמוקה יותר ממה שהבין הרב דסלר], ג' אם אחד מגדולי החסידות אומר שחסידות היא לא שיטה האם אתה מתווכח איתו?

חפץ בחיים

#5 שליחה על ידי חפץ בחיים » ב' מאי 04, 2020 9:39 am

שניאור כתב:
חפץ בחיים כתב: לא התבאר מה רצה זה ללמדנו. האם על דרך החסידות בת ימינו שהיא הקרויה 'חוויה'? או שמא על חסידותם של התנאים שקרויים חסידים? או שמא על דרכו של הבעש"ט ובעל התניא שסודה טמון במח' ביסודות הבריאה (ואין מוסרין אלא לצנועין ואכמ"ל)
אם אינך חסיד [וכנראה שכך] אתה באמת לא תבין, וההנחה שסוד החסידות תלוי במח' ביסודות הבריאה [וכנראה כוונתך לצמצום] פשוט אינה נכונה כלל, ויש לזה כמה ראיות: א' תביא ספר אחד חוץ מספרי חב"ד שמדברים בזה באריכות. ב' הרב דסלר כידוע אמר שאין כאן מח' אמיתית [ויודע אני שיש בדור שלנו כמה חכמולוגים שחושבים שהם מבינים בזה יותר מהרב דסלר, אבל אני שמעתי מכמה ת"ח חסידיים ושאינם שצריך להיות טיפש כדי לחשוב שאני מבין בסוגיא כ"כ עמוקה יותר ממה שהבין הרב דסלר], ג' אם אחד מגדולי החסידות אומר שחסידות היא לא שיטה האם אתה מתווכח איתו?
ידידי היקר
אכן כהנחתך אינני מבין יתר על המידה בעניינים העומדים ברומו של עולם כגון אלו. וישר כחך על המידע שאין פלוג' זו עיקר בשורת החסידות.
אך לומר שכל המהומה והמחלוקת והחרמות וכו' שהייתה סביב עניין החסידות בזמן הגר"א (שאגב נקרא שמו הגאון החסיד מוילנא) ובעל התניא הייתה מבוססת על איזה שהם חוויות ותחושות אינו אלא זלזול והנמכה של הרבה מגדולי ישראל בין חסידים ובין מתנגדים.
ובעניין דברי אותו גדול מגדולי החסידות, ובכן, אכן קטונתי מלחלוק על דברים שאינני מבין ועל כן אינני חולק כלל. אשמח אם תבאר לי.

כּוֹתָר
יצירת קשר:

#6 שליחה על ידי כּוֹתָר » ב' מאי 04, 2020 1:23 pm

חפץ בחיים כתב:
ובעניין דברי אותו גדול מגדולי החסידות, ובכן, אכן קטונתי מלחלוק על דברים שאינני מבין ועל כן אינני חולק כלל. אשמח אם תבאר לי.
איך אפשר לבאר זאת ? הרי כבר נאמר שאין זו שיטה שכלית, ואם אתה רוצה להבין את הדברים,
אתה צריך להתחיל לחיות אותם, להסתופף בצל הצדיקים, ולהתחבר לחסידים.

חפץ בחיים

#7 שליחה על ידי חפץ בחיים » ב' מאי 04, 2020 2:56 pm

דוד ריזל כתב:
חפץ בחיים כתב:
איך אפשר לבאר זאת ? הרי כבר נאמר שאין זו שיטה שכלית, ואם אתה רוצה להבין את הדברים,
אתה צריך להתחיל לחיות אותם, להסתופף בצל הצדיקים, ולהתחבר לחסידים.
רצונך לומר בביאור דברי אותו צדיק שציטטת לעיל כי כל אותם גדולי עולם, ותקוותי שאין צריך להאריך בגדלותם ובענקיותם, שחלקו על דרך החסידות היה זה משום שפשוט לא חוו את אותה חוויה מעצימה? משום שלא הבינו כי אינה שיטה שכלית אלא רגשית חוויתית? תמהני. פרש דבריך.

כּוֹתָר
יצירת קשר:

#8 שליחה על ידי כּוֹתָר » ב' מאי 04, 2020 3:16 pm

אותו צדיק (נקרא לו בשמו: האדמו"ר מסלונים שליט"א), אמר רק שהשם מתנגדים, הוא לא שם מתאים. וכן משמע מדברי הפיאסצנר זצ"ל שצוטטו לעיל.

אך זה לא גורע מאומה ממידת גדלותם של החלוקים על החסידות, שהם ראו בה לפי דעתם והנתונים שסיפרו להם,
כתנועה שיכולה לגרום נזק לקיום היהדות, ולכן הזהירו מפניה.

ועל ההתנגדות כתב בספר נתיבות שלום ח"א עמ' רצו. "גם ההתנגדות בשעתו היתה מתוך שלא ידעו לעמוד על רום ערכו (של הבעש"ט),
וע"ד שאמר הרה"ק המגיד ממעזריטש זי"ע כי ההתנגדות שקמה לרמח"ל זי"ע בחייו היתה מתוך שדורו לא היה מסוגל להבין את גודל רום ערכו".

חפץ בחיים

#9 שליחה על ידי חפץ בחיים » ב' מאי 04, 2020 3:41 pm

דוד ריזל כתב: אותו צדיק (נקרא לו בשמו: האדמו"ר מסלונים שליט"א), אמר רק שהשם מתנגדים, הוא לא שם מתאים. וכן משמע מדברי הפיאסצנר זצ"ל שצוטטו לעיל.

אך זה לא גורע מאומה ממידת גדלותם של החלוקים על החסידות, שהם ראו בה לפי דעתם והנתונים שסיפרו להם,

ועל ההתנגדות כתב בספר נתיבות שלום ח"א עמ' רצו. "גם ההתנגדות בשעתו היתה מתוך שלא ידעו לעמוד על רום ערכו (של הבעש"ט),
וע"ד שאמר הרה"ק המגיד ממעזריטש זי"ע כי ההתנגדות שקמה לרמח"ל זי"ע בחייו היתה מתוך שדורו לא היה מסוגל להבין את גודל רום ערכו".
א. כתבת שהחולקים על החסידות חלקו עליה מפני שראו בה תנועה שיכולה לגרום נזק לקיום היהדות. האם כונתך שלא היה זה ויכוח קונקרטי לגופם של דברים? מדברי הנפש החיים ועוד מקורות שאין בזכרוני להעתיקם כאן כרגע מוכח שהיה שם ויכוח מאד מאד רציני. (וחושבני שאין זו הבמה להעמיד את אותו ויכוח)
ב. בטלים דברי לדברי בעל הנתיבות שלום, אך לא עסקנו בהתנגדות לבעש"ט גופו אלא בהתנגדות לדרך החסידות, ומה שייך זה לרום ערכו של הבעש"ט?

כּוֹתָר
יצירת קשר:

#10 שליחה על ידי כּוֹתָר » ב' מאי 04, 2020 3:51 pm

חפץ בחיים כתב:
דוד ריזל כתב: אותו צדיק (נקרא לו בשמו: האדמו"ר מסלונים שליט"א), אמר רק שהשם מתנגדים, הוא לא שם מתאים. וכן משמע מדברי הפיאסצנר זצ"ל שצוטטו לעיל.

א. כתבת שהחולקים על החסידות חלקו עליה מפני שראו בה תנועה שיכולה לגרום נזק לקיום היהדות. האם כונתך שלא היה זה ויכוח קונקרטי לגופם של דברים? מדברי הנפש החיים ועוד מקורות שאין בזכרוני להעתיקם כאן כרגע מוכח שהיה שם ויכוח מאד מאד רציני. (וחושבני שאין זו הבמה להעמיד את אותו ויכוח)
ב. בטלים דברי לדברי בעל הנתיבות שלום, אך לא עסקנו בהתנגדות לבעש"ט גופו אלא בהתנגדות לדרך החסידות, ומה שייך זה לרום ערכו של הבעש"ט?
א. אכן אפשר לפתוח על כך אשכול נפרד.
ב. הוא מדבר שם על על דרך החסידות, כי אם היו יודעים את רום ערכו היו מתייחסים בהבנה לחידושיו.

שניאור

#11 שליחה על ידי שניאור » ו' מאי 08, 2020 9:19 am

חפץ בחיים כתב:
שניאור כתב:
ידידי היקר
אכן כהנחתך אינני מבין יתר על המידה בעניינים העומדים ברומו של עולם כגון אלו. וישר כחך על המידע שאין פלוג' זו עיקר בשורת החסידות.
אך לומר שכל המהומה והמחלוקת והחרמות וכו' שהייתה סביב עניין החסידות בזמן הגר"א (שאגב נקרא שמו הגאון החסיד מוילנא) ובעל התניא הייתה מבוססת על איזה שהם חוויות ותחושות אינו אלא זלזול והנמכה של הרבה מגדולי ישראל בין חסידים ובין מתנגדים.
בוא ננסה ביחד להבהיר את הנקודה.
ברור שיש בחסידות חידוש שמהחידוש הזה פחדו אלו שהתנגדו לחסידות, ולא נכנס כרגע מהו החידוש הלזה.
אך לפי הבנתי הקטנה יש בדברי הפיאסעצנער שתי נקודות: א' שאת החידוש של החסידות אי אפשר להבין עד הסוף בלי לחיות אותו, ב' שאחרי שמבינים את החידוש מבינים שאין כאן שום חשש להרס היהדות [כמו שחששו ענקי העולם שהתנגדו], אלא אדרבה זה מביא לחיזוק עבודת ה' אצל כל יהודי.

אשר זעליג מורסקי

#12 שליחה על ידי אשר זעליג מורסקי » ה' יולי 09, 2020 6:33 pm

חפץ בחיים כתב:

חיפשתי דבר מה בענין הרב דסלר זצ"ל, ונקלעתי לכאן, והיות וראיתי תלמידי חכמים הדנים בדבר שעסקתי בו הרבה - בדעת הנפש החיים בזה שהוזכר כאן, אני מצרף את מה שכתבתי ומקוה שיהיה לתועלת לת"ח בס"ד.
קבצים מצורפים
ספר קדוש וברוך פורמט ספר .pdf
(1.74 MiB) הורד 86 פעמים

אלמוני

#13 שליחה על ידי אלמוני » ה' יולי 09, 2020 11:37 pm

ההודעה נמחקה ע"י ההנהלה. אין לדבר סרה באף אחד מגדולי ישראל ובאף אחד ממנהגי ישראל.

מתודה

#14 שליחה על ידי מתודה » ו' יולי 10, 2020 12:36 am

לא ראיתי מי שדיבר כאן נגד הגר"א. בסה"כ הציגו את השקפת החסידים על מניעי המתנגדים, וזה שווה ערך בדיוק כמו שיציגו את השקפת המתנגדים על מניעי החסידים...

שניאור

#15 שליחה על ידי שניאור » א' יולי 12, 2020 11:23 am

אחרי שההודעה נמחקה גם דין הודעתי להימחק.
נערך לאחרונה על ידי שניאור ב א' יולי 12, 2020 6:54 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אלימיר

#16 שליחה על ידי אלימיר » א' יולי 12, 2020 5:18 pm

יש הרצאה של הרב אוריה ענבל, בה הוא מסביר את החוויה החסידית במילים, וכן מבאר את ההקשר לעניין הצמצום בתורת החסידות עם החוויה הנ"ל.
http://www.beitmidrashagra.co.il/%D7%9E ... D7%9F.html
לא יכול להעלות את הקובץ עצמו עקב גדלו.

ראובן לעוי

#17 שליחה על ידי ראובן לעוי » ד' יולי 22, 2020 12:41 am

שניאור כתב:
א. היחודיות של ספרי חב"ד הם לא בנושאים כי אם באריכות ובהגשה, לעומת שאר ספרי החסידות - ובעיקר הראשונים שבהם - שנכתבו בקיצור ולא על הסדר, אבל כולם ככולם חידושים עמוקים ביסוד הבריאה ולאו דוקא בסוד הצמצום אלא בעוד כמה וכמה נושאים שנידונים בעץ-חיים, ובכלל לחזור על המילה 'צמצום' כמנטרה זה קצת נובע מצמצום המוחין אצל צעירים שלא פירחו ופורחים בפורומים השונים בעיתות קורונה... ואציע בזאת עוד כמה נושאים בהם יש לחסידות ולאו דוקא לחב"ד מה לומר - שבירת המלכין, מטי ולא מטי, עץ הדעת, רפ"ח ניצוצין, ועוד ועוד, מי שרוצה להוסיף יכול לפתוח ספרי חסידות. ואולי יש גישות מסוימות בחסידות [הרבי מפיאסצנא הי"ד וכן כ"ק האדמו"ר מסלונים שליט"א שהוזכר כאן לעיל ויש עוד כו"כ מנהיגים חסידיים כאלו] שפחות התעסקו בליבון הנושאים עצמם כמו בעבודה עצמה, אך לדוגמא עיין בנתיבות שלום [האדמו"ר הקודם מסלונים] שכן טורח לברר סוגיות יסוד בבריאה. ועיין בספרי ראשוני החסידות כולם. ויש עוד מקום להאריך, אך אקצר לתועלת ההבנה.
ב. היו עוד שכתבו שאין מחלוקת אמיתית, והדברים נכונים לגבי החידושים ביסוד הבריאה, [ובזה גם יש סודות שאין מוסרין אלא וכו' כי זה באמת לא נושא לדוש בו...] אבל ברור שיש חסידים ושאינם. וממילא צ"ל שיש הגדרות יסוד בחסידות שעליהם במפורש נחלקים כל אלו שאינם חסידים, וב"ה שכולם מבינים שהים נקרע לי"ב שבילים.
ג. הגדרת הרבי מפיאסצנא היא 'מה נותנת החסידות לחסיד' זה אכן לא ניתן לביאור, וזה נכון לגבי כל השפעת אמונה שנשפעת לנפש ישראלית, ומעניין שמילים דומות כותב החזו"א במכתביו להגדיר מה נותנת התורה לעוסק בה.

אורח

#18 שליחה על ידי אורח » א' יולי 26, 2020 9:57 pm

נראה לי שהמחלוקת שהיתה בזמנו נגד החסידות כבר איננה קיימת
וזה בכלל כל מחלוקת שאינה לשם שמים סופה להתבטל
[כמובן שזה לא עולה על הרבנים שהתנגדו ,אלא לאלה שעשו מזה מצב של מריבה

אלמוני

#19 שליחה על ידי אלמוני » ד' אוגוסט 05, 2020 6:43 pm

המחלוקת היא בקבלה וע"כ בעינה עומדת

סערצע

#20 שליחה על ידי סערצע » ו' אוגוסט 07, 2020 3:41 am

ככל הידוע לי, לא מצוי אזכור משמעותי לכך בכתבי החרם.

אורח

#21 שליחה על ידי אורח » א' אוגוסט 09, 2020 1:56 am

"צריך להיות טיפש כדי לחשוב שאני מבין בסוגיא כ"כ עמוקה יותר ממה שהבין הרב דסלר"

זאת באמת גישה חסידית. אני לא חושב שיש ליטאי שיאמר את המשפט הזה.

"ועל ההתנגדות כתב בספר נתיבות שלום ח"א עמ' רצו. "גם ההתנגדות בשעתו היתה מתוך שלא ידעו לעמוד על רום ערכו (של הבעש"ט),

הרב ואזנר זצ"ל סיפר כי החזו"א אמר לו אותו דבר, רק להיפך. שאם החסידים היו יודעים מדרגת הגר"א, המחלוקת לא הייתה כ"כ גדולה.

"נראה לי שהמחלוקת שהיתה בזמנו נגד החסידות כבר איננה קיימת
וזה בכלל כל מחלוקת שאינה לשם שמים סופה להתבטל"

מה נעשה, שהמחלוקת קיימת ועוד איך, גם אם לא באופן ציבורי, יעידו על כך כל הפורומים החרדיים...

שניאור

#22 שליחה על ידי שניאור » א' אוגוסט 09, 2020 10:47 am

אורח כתב: "צריך להיות טיפש כדי לחשוב שאני מבין בסוגיא כ"כ עמוקה יותר ממה שהבין הרב דסלר"

"ועל ההתנגדות כתב בספר נתיבות שלום ח"א עמ' רצו. "גם ההתנגדות בשעתו היתה מתוך שלא ידעו לעמוד על רום ערכו (של הבעש"ט),

הרב ואזנר זצ"ל סיפר כי החזו"א אמר לו אותו דבר, רק להיפך. שאם החסידים היו יודעים מדרגת הגר"א, המחלוקת לא הייתה כ"כ גדולה.

מה נעשה, שהמחלוקת קיימת ועוד איך, גם אם לא באופן ציבורי, יעידו על כך כל הפורומים החרדיים...
א. מסכים איתך, ואכן אני גאה בזה להיות חסידי ולא להתחכם על גדולי הדורות. [התייחסתי לזה כי זה ציטוט ממה שכתבתי]
ב. על סיפור הרב וואזנר יש לי תמיהה ולכן אבקש מקור, התמיהה היא פשוטה מאוד, איפה ומתי ניהלו החסידים מחלוקת נגד הגר"א? האם זה בא לומר שאילו ידעו החסידים גדלותו של הגר"א היו מבטלים את דעתם ודרכם בעבודה?
ג. המחלוקת קיימת אבל היא לא קשורה בכלל למחלוקת המקורית וד"ל.
אגב המחלוקת במקורה היתה כמובן לשם שמים בלבד וזו בושה אפילו לכתוב כך.

סערצע

#23 שליחה על ידי סערצע » א' אוגוסט 09, 2020 11:38 am

פאר הדור ד.png
פאר הדור ד.png (33.92 KiB) נצפה 4454 פעמים
ויעו"ע כאן.

שניאור

#24 שליחה על ידי שניאור » א' אוגוסט 09, 2020 12:14 pm

הרב @סערצע הקישור חסום בנטפרי.
אגב המקור הוא מקור טוב כמובן, אך כתוב בו רק שהפירוד לא היה גדול כ"כ, היינו שהמחלוקת היתה נשארת רק במימדים קטנים יותר.

אורח

#25 שליחה על ידי אורח » ג' אוגוסט 11, 2020 6:02 pm

לענ"ד הן דברי האדמו"ר מסלונים והן דברי הרה"ק מפיס'צנה באים לאפוקי שחסידות היא לא רק שכל, אבל כן גם. שהרי כל דבר הוא קומה שלימה, שכולל גם שכל, רגשות, ומעשים.

הרה"ק מפיסצ'נה מקיש לכאן את ענין הנבואה. הרי פשוט שהנבואה יש לה גם עניינים המובנים בשכל, אבל היא למעלה מזה. היא התגלות אלקית.

חסידים יודעים כי החסידות היא טעימה מאורו של משיח. האם אורו של משיח הוא דבר שניתן לקבל בשכל? טיפש מי שחושב כך. האם לא יהיו השגות נפלאות בתורה בימות המשיח? כמובן שכן - "ומלאה הארץ דעה". זה כלול, אבל זה רק תוצאה.

משמעות הדבר היא לכאורה, שכשהוריד השי"ת את אור החסידות קילף קליפה נוספת של הסתרה מן העולם, וממילא התגלה לעיל כל שאין צמצום כפשוטו. אין עוד מלבדו! וכך גם לגבי שאר המחלוקות הרעיוניות.

וראיה לדבר, שהדבר כבר מובא גם בהרבה קדמונים שאין צמצום כפשוטו ח"ו, אבל הדבר לא קיבל את הדגש הראוי. היה צריך לחכות עד שימשיך השי"ת אור החסידות, ויתגלה הענין.

אותו דבר לגבי משנת רשב"י, ולגבי משנת האר"י. שכל בר דעת מבין שמשנת החסידות היא המשך ישיר אליהן. ברור לנו שאלו לא משנות רעיוניות גרידא ח"ו, אלא אור שהתגלה. השי"ת קילף רובד נוסף של הסתרה, הטעים עוד משהו מאורו של משיח, והאור מתבטא גם באופן של תורה הקדושה.

וכך יהיה גם לעתיד לבוא, כאשר אורו של משיח יתגלה במלואו. "ונגלה כבוד ה' וראו כל בשר יחדיו כי פי ה' דיבר", "ומלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים".

שנזכה במהרה בימינו.

כּוֹתָר
יצירת קשר:

#26 שליחה על ידי כּוֹתָר » ג' אוגוסט 11, 2020 6:39 pm

דברי האורח נפלאים.
אליך אורח,
אולי תבחר לעצמך שם, ותצטרף לחברים הקבועים ?

אורח

#27 שליחה על ידי אורח » ג' אוגוסט 11, 2020 7:34 pm

תודה רבה.

אלא שאוי לו למי שחושדים בו שיש בו תורה ואין בו... מה שעניתי כאן הוא פשוט משום שענין החסידות קרוב ללבי.

איך? אני ממליץ גם לכם ולכל מי שנפשו צמאה לה', לקרוא את עלון 'יחידתי' של חסידי תולדות אהרן. עלון עשיר ביותר.

כמעט כל שבוע אפשר למצוא שם דברים נפלאים ביותר.

ניתן להצטרף לקבלת העלון במייל שלהם: dd0722531385@gmail.com

כמו כן הם מפעילים גם קו של שיעורי חסידות.

סערצע

#28 שליחה על ידי סערצע » ד' אוגוסט 12, 2020 3:29 am

שניאור כתב: אגב המקור הוא מקור טוב כמובן, אך כתוב בו רק שהפירוד לא היה גדול כ"כ, היינו שהמחלוקת היתה נשארת רק במימדים קטנים יותר.
זהו המקור לסיפור הנ"ל; אמנם, יתכן ושלא בדקדוק נכתב.

ש המחוכם

#29 שליחה על ידי ש המחוכם » ג' מרץ 30, 2021 12:32 am

בענין הכותב שהרב דסלר כתב שאין מחלוקת בענין הצמצום. עיין באגרות של האדמו"ר מלובאוויטש שכתב שהרב דסלר לא הבין נכון ויש מחלוקת גדולה ביניהם. וחילק הדבר לד' שיטות. ואף הבעל התניא כתב באגרותיו שלפי שיטת הגר"א אנו אפיקורסים.

ש המחוכם

#30 שליחה על ידי ש המחוכם » ג' מרץ 30, 2021 12:37 am

אורח כתב: "צריך להיות טיפש כדי לחשוב שאני מבין בסוגיא כ"כ עמוקה יותר ממה שהבין הרב דסלר"

כולם יודעים להתכופף כשהם רוצים ולא יודעים להתכופף כשזה נגד האינטרסים המפלגתיים שלהם... צריך לדעת שהנושא הזה הוא לא ענין פוליטי ומפלגתי. זה משהו קצת יותר גדול מזה...

אריסטוטובלוס

#31 שליחה על ידי אריסטוטובלוס » ד' מרץ 31, 2021 12:00 am

בן יהוידע.PDF
(330.5 KiB) הורד 44 פעמים
דרושי הצלח.PDF
(714.37 KiB) הורד 40 פעמים
הגדול ממינסק.PDF
(214.48 KiB) הורד 39 פעמים
הנתיבות נגד ר''נ.JPG
הנתיבות נגד ר''נ.JPG (33.84 KiB) נצפה 3992 פעמים
הקדמת המרכבת משנה.PDF
(219.66 KiB) הורד 39 פעמים
זכרון יוסף ב.PDF
(197.02 KiB) הורד 39 פעמים
זכרון יוסף.PDF
(641.06 KiB) הורד 35 פעמים
חמשה אלפין.pdf
(434.65 KiB) הורד 42 פעמים
מהרם שיק.PDF
(677.91 KiB) הורד 40 פעמים
מטפחת ספרים חסידים.pdf
(128.43 KiB) הורד 45 פעמים
מכתב הגרא.PDF
(147.61 KiB) הורד 45 פעמים
נודע ביהודה בענין לשם יחוד.PDF
(380.26 KiB) הורד 34 פעמים
נודע ביהודה המומ בדבריו.PDF
(1.52 MiB) הורד 38 פעמים
צלח ברכות.PDF
(249.02 KiB) הורד 38 פעמים
שאילת יעבץ.PDF
(262.98 KiB) הורד 38 פעמים
שות חתס ב.PDF
(572.91 KiB) הורד 38 פעמים
שות חתס.PDF
(585.98 KiB) הורד 39 פעמים

כּוֹתָר
יצירת קשר:

#32 שליחה על ידי כּוֹתָר » ד' מרץ 31, 2021 12:10 am

אריסטוטובלוס כתב: בן יהוידע.PDFדרושי הצלח.PDFהגדול ממינסק.PDFהנתיבות נגד ר''נ.JPGהקדמת המרכבת משנה.PDFזכרון יוסף ב.PDFזכרון יוסף.PDFחמשה אלפין.pdfמהרם שיק.PDFמטפחת ספרים חסידים.pdfמכתב הגרא.PDFנודע ביהודה בענין לשם יחוד.PDFנודע ביהודה המומ בדבריו.PDFצלח ברכות.PDFשאילת יעבץ.PDFשות חתס ב.PDFשות חתס.PDF
לאן מובילים כל הציטוטים ?

ארי במסתרים
עיסוק תורני: עורך תורני
דוא"ל: 3152856@GMAIL.COM

#33 שליחה על ידי ארי במסתרים » ד' מרץ 31, 2021 1:10 pm

מתוך לימוד רב, אין שום מחלוקת בפירוש המושג צמצום בין הנפש החיים לבעל התניא,
שניהם כותבים כמעט אותם דברים בדיוק, זה בשער ג' וזה בשער היחוד והאמנה'
עד כדי שהחסידים טענו שהנפש החיים העתיק! מהבעל התניא, כי זה מגיע לרמה ששניהם כותבים ווארטים דומים ומסבירים מדרשים שכוחים באותם צורות.
החתן של הרב דסלר בספר קדשי יהושע על זבחים כמדומני חלק ג' מאריך על דברי חמיו שאין שום מחלוקת בזה.
לאחרונה יצא ספר נפש החיים שער ג' עם ביאור של תלמיד הגרמ"ד סולווצ'יק ר"י בריסק זצ"ל, והגרמ"ד עבר על כל הספר כמו שכותב בהסכמתו שם, וכתוב שם בשמו שאין שום מחלוקת, ושכך מקובל לו מזקנים מדורו של הגר"ח מוולאז'ין.

אז מה כן המחלוקת?
נקודה אחת:
לדעת החסידים כל העבודה היא סביב העסק באלוקות ודביקות באלוקות, כמבואר "למשל!" בכתבי הבעל התניא שכל הזמן מדבר איך דבוקים ואיך קרובי ואיך צמודים וכו' כידוע ללומדי תורתו, וכן בכל ספרי החסידות זה כל יסוד העבודה, להדבק ולהדבק.
הנפש החיים, בעקבות דעת רבו הגר"א, אחז שזה חורבן התורה, משום שהעבודה צריכה להיות במעשים ודקדוק המעשים, והפנימיות רק "עוזרת" ולא העיקר!! לא העיקר!
וזה משליך על על צורת העבודת ה',
למשל מי שעוסק הרבה בפנימיות של המצוות, ומשוכנע שזה עיקר הנושא, יתקשה אחר כך מאוד להשקיע בפרטי דקדוקי המצוות כמו בית בריסק, שהם ממשיכי תורת הגר"ח מוולאז'ין עם מסורת רצופה ממנו.

מה שאמרו שהחסידות זה חויה וקשה להסביר,
אני לא מבין, כי פשוט שבדרך החסידות יש חויה הרבה יותר גדולה במצוות, וגם הליטאים צריכים ללמוד מזה, כמו שאכן עושים בשנים האחרונות ומוסיף והולך,
אבל נקודת המחלוקת נשארה ואפשר להסביר אותה ברור, האם להשקיע בפנימיות על חשבון חיצוניות, או בחיצוניות על חשבון פנימיות.

כמובן הדברים לא נכתבו בצורה מדוייקת, ויש עוד מה לכתוב בזה, אבל אין זמן. מה אעשה.

ארי במסתרים
עיסוק תורני: עורך תורני
דוא"ל: 3152856@GMAIL.COM

#34 שליחה על ידי ארי במסתרים » ד' מרץ 31, 2021 1:11 pm

אגב, אני ליטאי, שמאוד נמשך לדרך החסידית. ומבין את שני הצדדים.

אריסטוטובלוס

#35 שליחה על ידי אריסטוטובלוס » ד' מרץ 31, 2021 2:28 pm

דוד ריזל כתב:
אריסטוטובלוס כתב: בן יהוידע.PDFדרושי הצלח.PDFהגדול ממינסק.PDFהנתיבות נגד ר''נ.JPGהקדמת המרכבת משנה.PDFזכרון יוסף ב.PDFזכרון יוסף.PDFחמשה אלפין.pdfמהרם שיק.PDFמטפחת ספרים חסידים.pdfמכתב הגרא.PDFנודע ביהודה בענין לשם יחוד.PDFנודע ביהודה המומ בדבריו.PDFצלח ברכות.PDFשאילת יעבץ.PDFשות חתס ב.PDFשות חתס.PDF
לאן מובילים כל הציטוטים ?
כל גדולי הדורות שדיברו נגד דרך החסידות.

אריסטוטובלוס

#36 שליחה על ידי אריסטוטובלוס » ד' מרץ 31, 2021 2:32 pm

אינני לוקח אחריות על החוברת המצורפת כאן, ויש דברים שאיני מסכים איתם כלל וכלל, אבל זה נותן חומר למחשבה, וסליחה מראש אם מישהו יפגע מהחוברת.
הפולמוס על ספר הגאון ברייש.pdf
(8.9 MiB) הורד 81 פעמים

אריסטוטובלוס

#37 שליחה על ידי אריסטוטובלוס » ד' מרץ 31, 2021 2:50 pm

כדי שלא יחשדו בי חלילה בשנאת החסידים אחרי החוברת שהבאתי בהודעה הקודמת, צירפתי כאן מאמרים בעד החסידות ונגד ההתנגדות.
על ספר הגאון מרממ שולזינגר.PDF
(1.14 MiB) הורד 81 פעמים
נאוואמינסק על ספר הגאון.PDF
(1.64 MiB) הורד 65 פעמים

אריסטוטובלוס

#38 שליחה על ידי אריסטוטובלוס » ד' מרץ 31, 2021 2:52 pm

עוד בענין,
תשובה להשגות הילמן על אליאך.pdf
(50.77 KiB) הורד 78 פעמים

שלח תגובה