מפחיד אותי שיבוא המשיח...

עניני אגדה ומחשבת ישראל, יסודי המוסר ועבודת ה'
שלח תגובה
הודעה
מחבר
איכא מאן דאמר

מפחיד אותי שיבוא המשיח...

#1 שליחה על ידי איכא מאן דאמר » א' מרץ 22, 2020 12:00 pm

אומרים שיש הרבה סימנים..
נורא מפחיד אותי שהמשיח יבוא.. אני כל כך לא מוכן...
מה יהיה? קשה לי לצפות לביאתו כשאני כל כך רחוק מלהיות צדיק..

כּוֹתָר
עיסוק תורני: צמא לדבר ה'
יצירת קשר:

Re: מפחיד אותי שיבוא המשיח...

#2 שליחה על ידי כּוֹתָר » א' מרץ 22, 2020 2:34 pm

https://he.chabad.org/library/article_cdo/aid/3649476
יש משהו שיכול להישמע קצת מפחיד במילה ‘משיח’, אולי איזה צליל של חזון אחרית הימים אפוקליפטי, מלחמות גוג ומגוג שמשמידות את העולם; האמת היא שהמשיח בכלל בא לבשר על משהו אחר לגמרי.

אז על מה המשיח בא לבשר? פשוט. על הימים בהם נוכל להיות מי שאנחנו באמת.

תסתכלו עליו, על העולם הגדול שסביבנו. תראו את הכאוס, את אי-הצדק, את האסונות. תבינו שזה לא מי שבאמת הוא. זה משהו שקרה לעולם כחלק מתהליך, אבל העולם עצמו הוא בריאתו היפהפיה של האלוקים.

תסתכלו עליהם, על האנשים שמתנהגים בצורה מכוערת. תבינו שזה לא באמת הם. איך אמר מי שאמר? אין אנשים רעים, יש אנשים שרע להם. בעצם הם נבראו על ידי הקדוש ברוך הוא, ובתוכם טמון ניצוץ אלוקי.

אז הבה נחכה למשיח שיבוא, פשוט כדי שנוכל להיות מי שאנחנו.

חג שמח!

הרב מנדי קמינקר

איכא מאן דאמר

#3 שליחה על ידי איכא מאן דאמר » ב' מרץ 23, 2020 10:13 am

אותנו לימדו תמיד המשפיעים שהמשיח יבוא ויברר בין הצדיקים והרשעים, והרשעים לא יקומו לתחיית המתים

תלמיד חכמים

#4 שליחה על ידי תלמיד חכמים » ג' מרץ 24, 2020 9:02 pm

ראיתי שהגה''צ רצ''מ זילברברג עורר הרבה על התפיסה הרווחת המוטעית החוששת מביאת המשיח, והביא מצדיקים שאמרו שמשיח יבוא יהיה רק טוב לכולם!ולא הסכימו לשמוע על גישה כזו!

לישועתך קויתי השם

#5 שליחה על ידי לישועתך קויתי השם » ב' אפריל 27, 2020 9:59 pm

ברור ופשוט שיהיה רק טוב (טוב גלוי ממש), הרמב"ם (מלכים פרק יא, א) כתב: "וכל מי שאינו מאמין בו, או מי שאינו מחכה לביאתו – לא בשאר נביאים בלבד הוא כופר אלא בתורה ובמשה רבינו", וכשיהודי מגיע לשמים שואלים אותו "ציפית לישועה" - אם כמו האומרים שיהיה רע, בעצם נדרש מכל יהודי להיות כרבי עקיבא שכל חייו חיכה מתי יבוא וכו' (למסור את נפשו), וזה וודאי לא נכון!
למה שבן אדם נורמלי יחכה לביאת משיח אם הוא צריך למסור את נפשו ונפש משפחתו על זה???
למה זה נקרא "ישועה"? לדבריך זה עוד צרה? למה הנביא קורא לזה נחמה?

כלכלה

#6 שליחה על ידי כלכלה » ג' אפריל 28, 2020 3:35 am

"אִישׁ בַּעַר לֹא יֵדָע וּכְסִיל לֹא יָבִין אֶת זֹאת
בִּפְרֹחַ רְשָׁעִים כְּמוֹ עֵשֶׂב וַיָּצִיצוּ כָּל פֹּעֲלֵי אָוֶן לְהִשָּׁמְדָם עֲדֵי עַד"

דוד

#7 שליחה על ידי דוד » ב' מאי 04, 2020 12:12 am

מי שמפחד אכן מראה שהוא לא שלם בתורה ובמצוות ויעשה עכשיו תשובה חרטה על העבר וקבלה על העתיד ויתחיל להתכונן בתום וביושר למשיח

סערצע

#8 שליחה על ידי סערצע » ג' מאי 05, 2020 12:19 am

תשובה - בכל עת זמנה הוא, ובפרט שכבר פסק הרמב"ם ז"ל ש"ישראל עושין תשובה ומיד הן נגאלין".

אך כבר נודעה מעלת התשובה מאהבה על התשובה מיראה, ובפרט כזו שאינה באה אלא מפני יראת העונש.
ולמה לנו לצער לחינם את בניו אהוביו של המקום ב"ה?

אלמוני

#9 שליחה על ידי אלמוני » ה' יולי 09, 2020 11:29 pm

ייתיה ולא אחמיניה משום יראת עכו"ם בפרק חלק:)
ולגבי הפחד, אוי לאוזן שכך שמעה, מקובלנו מהרס"ג שרוב היהודים יחיו.
ועוד דקיי"ל בחלק, פלוגתת ר"ל ור"י עה"פ "אחד מעיר ושניים ממשפחה" ר"י אמר אחד מעיר מציל את כל העיר כולה ושניים ממשפחה מצילים את כל המשפחה כולה, וכ"ו ע"ש וקיי"ל כר"י לגבי ר"ל כדפסק רבא לבר מהני תלת ביבמות ע"ש.

לישועתך קויתי השם

#10 שליחה על ידי לישועתך קויתי השם » ד' יולי 15, 2020 3:22 pm

אורח כתב: מי שמפחד אכן מראה שהוא לא שלם בתורה ובמצוות ויעשה עכשיו תשובה חרטה על העבר וקבלה על העתיד ויתחיל להתכונן בתום וביושר למשיח
כולם לא שלמים בתומ"צ, וכולם צריכים לעשות תשובה, ופשוט וברור שכאשר המשיח יבוא יהיה רק טוב לכולם, והוא יעזור לנו לחזור בתשובה, "נחמו נחמו עמי", איזה נחמו? מה הנחמה? האם מנחמים בעוד צרה? בעוד קטסטרופה??? ברור שלא!!! כל בר דעת מבין זאת

אורח

#11 שליחה על ידי אורח » ב' אוקטובר 19, 2020 3:40 am

שאלתך, הרב 'לישועתך', הייתה קשה לי זה מכבר.
אני מניח שגם להרבה יהודים-טובים נוספים, ולכן תיתי לך על העלאת הנושא.
דרשתי וחקרתי בדבר, וזאת אשר העלו בידי יד כהה מורי ורבותי שליט"א:

הקב"ה הוריד אותנו לעולם, כשהוא נותן לנו 2 דברים.
1 - תפקיד. יעד מוגדר ומסויים אליו אנו צריכים להגיע.
2 - כלים. כשרונות, משפחה, רבנים ומורי דרך, קשיים, מתנות, ועוד ועוד דברים המיוחדים לנו - כדי שיהיה לנו את היכולת להגשים את התפקיד ולעמוד ביעד.

מדוע הקב"ה נותן לנו את הכלים הללו? בכדי שנצליח לעמוד ביעדים שלנו, כמובן.
ממילא נשאל: האם יתכן שהקב"ה יקח לנו את באמצע החיים את הכלים סתם כך? כמובן שלא! הרי הוא זה שגזר בחכמתו העליונה שינתנו לנו הכלים הללו!

אם כן, האם יתכן שהמשיח, שכל עצם ביאתו היא לעשות טוב, 'יגנוב' לנו את הכלים שהקב"ה גזר שיינתנו לנו??
התשובה היא: לא! בשום פנים ואופן לא!!!

אלא על כורחנו, שהקב"ה יתזמן את בואו של המשיח באופן כזה ששום יהודי לא יאבד את הכלים שלו.
אלא מה כן? האם יתכן שהכלים הללו ימשיכו ללוות אותנו גם בתוך תקופת ימות המשיח?
כלומר, אולי באמת גם אחרי שהמשיח יבוא נוכל לעשות תשובה ולקבל שכר על המצוות??

ובכן, זו טעות נפוצה, שהופצה גם באשכול זה כמה וכמה פעמים.

שהרי -
כתוב בפסוק [קהלת יב א]: "וּזְכֹר אֶת בּוֹרְאֶיךָ בִּימֵי בְּחוּרֹתֶיךָ, עַד אֲשֶׁר לֹא יָבֹאוּ יְמֵי הָרָעָה, וְהִגִּיעוּ שָׁנִים אֲשֶׁר תֹּאמַר אֵין לִי בָהֶם חֵפֶץ", ומפרשים חז"ל [ויקרא רבה יח, גמרא שבת קנא], מתי הם השנים הללו? "אֵלּוּ יְמֵי הַמָּשִׁיחַ, שֶׁאֵין בָּהֶם לֹא זְכוּת וְלֹא חוֹבָה".
ומפרש הרמב"ן: "וזהו שאמרו רבותינו והגיעו שנים אשר תאמר אין לי בהם חפץ - אלו ימות המשיח שאין בהם לא זכות ולא חובה, כי בימי המשיח לא יהיה באדם חפץ, אבל יעשה בטבעו המעשה הראוי, ולפיכך אין בהם לא זכות ולא חובה - כי הזכות והחובה תלויים בחפץ".

כלומר, שבימות המשיח לא תהיה בחירה אלא נהיה מוכרחים לעשות את הטוב כמו המלאכים, ולכן לא יהיה על זה שכר ועונש. ואם כן, בימים ההם הבאים עלינו לטובה, לא נוכל לעשות תשובה ולקבל שכר על מצוות, שכן ינטל ממנו הכוח לעשות את זה - כוח הבחירה, הכוח המבדיל בין אדם למלאך.
ולכן זה לא נכון לענות על שאלת הרב 'לישועתך', שגם בימות המשיח יהיה אפשר לעשות תשובה ולהתעלות רוחנית, כי כל זה שייך רק בזמן שבו יש הסתר פנים וממילא יש בחירה.

אז מה כן??
בהכרח שהתשובה הנכונה היא, שהקב"ה יתזמן את היום שבו יפוג התוקף של הכלים שניתנו לי/לך/לכולנו, בדיוק ליום שבו יבוא משיח!
כשמשיח יבוא, הוא לא 'יגנוב' את הכלים שניתנו לנו - בגלל שהם כבר נגמרו מעצמם.
מראש נגזר שביום מסויים תיגמר היכולת שלנו לשנות ולתקן [וביום זה, בעיקרון, אנו אמורים להיפטר מן העולם] - וביום זה יבוא משיח!

ודוק.

ש המחוכם

#12 שליחה על ידי ש המחוכם » ב' דצמבר 14, 2020 9:48 pm

יהודי בעולם הוא אינו איש פרטי (ראה רמב"ם פורש מדרכי ציבור שאין מיצר בצרתן של ישראל) הוא חלק מהכלל שהוא גוף אחד.
יהודי צריך לדעת שמשיח הוא טוב להכלל ישראל. ולכבוד ה' בעולם.
וכל אחד שהוא חלק מהכלל הזה יהיה לו טוב.
ואף יהודי רשע בתוך תוכו יודע שהוא מצפה שהעולם יגיע לתיקון. לתקן עולם במלכותו.
ולכך כל יהודי מחויב בציפייה, כי נשמת ישראל בקרבו.

ש המחוכם

#13 שליחה על ידי ש המחוכם » ב' דצמבר 14, 2020 9:52 pm

תוספת דברים:
ישנה שאלה הפוכה, ידוע שהח"ח מקשה שהרי ימים אשר אין בהם חפץ הם ימות המשיח שלא יהיה ניסיונות לחטוא.
והקשה הח"ח שא"כ האיש הצדיק שעולה ומתעלה איך יחכה למשיח והרי ירד בדרגתו שהיום הוא בוחר ואז לא יזכה להתגבר ולעשות רצונו.
ותירץ שכיון שהמצב של כלל ישראל כל כך קשה הוא צריך לרצות בכך ואף שירד בדרגתו האישית.
[למותר לציין שלמעשה לא יהיה לו ירידה ברמת ההשגות כי אין השוואה בין מצב שיש מציאות של חטא למצב שאין ושהכלל ישראל בשלימות].
אך שמעתי בשם ת"ח גדול שאף את זה אסור לומר אלא צריך לחכות למשיח כי יהיה טוב.

שלח תגובה