מדוע אין מקפידים בימינו להתחתן בימי חמישי-ששי

בירורי הלכות וחקרי מנהגי ישראל
שלח תגובה
הודעה
מחבר
ענף עץ אבות

מדוע אין מקפידים בימינו להתחתן בימי חמישי-ששי

#1 שליחה על ידי ענף עץ אבות » ב' יולי 13, 2020 9:47 am

מה הייתם אומרים אם משהו היה מגדיר אתכם כ"לא עבריינים"...
אני משער לעצמי שלא הייתם ששים מה"מחמאה", מה זה הדבר הטוב היחיד שמצאת לומר עלינו?! גם אני הייתי חש בעלבון צורב.
ושבעתיים יכאב הלב אם כך יגדיר אותי אדם גדול וצדיק ידוע, מה כך הוא מגדיר אותי? שה' ישמור ויציל אותי!
ומה תאמרו אם אראה לכם שכך מובא בתוס' על חלק גדול ועצום מכלל הציבור, כל אותם שהתחתנו בכל ימות השובע מלבד ימי ה'-ו'.
תעיינו נא בדברי התוס' כתובות [ב' ע"א ד"ה מפני (ב)]
ואומר ר"י דטעם דברכה אינה אלא עצה טובה ולא מקרי עבריינא, אבל משום שקדו מקרי עבריינא. וכן משמע לקמן דאמר טעמא משום ברכה, אבל משום איקרורי דעתא לא חיישינן. ומאי נפקא מינה? אלא ודאי דמשום ברכה לא מקרי עבריינא.
יעויין בדברי הגמ' כתובות [ה' ע"א] שישנה מעלה להנשא בימי ה'/ו' משום שנאמר בהם ברכה [לדגים/לאדם]
אמנם זה נכון שבין כה וכה האולמות בתפוסה מלאה [-עכ"פ בימים כתקונם],
ואם כולם ימתינו רק לימים אלו, הרי שיהיה עומס ועיכובים גדולים. אך הרי פעמים שמזדמן אפשרות כזו,
ורק שמאחר שכבר חשבו על תאריך אחר, אז בוחרים ביום אחר בשבוע, ולא חושבים לשנות ליום אחר.
וצ"ב מדוע לא קופצים על ההזדמנות לתפוס את הימים הראויים, לזכות ולהיות יותר הגונים מסתם "לא עבריינים"...

כּוֹתָר
עיסוק תורני: צמא לדבר ה'
יצירת קשר:

Re: מדוע אין מקפידים בימינו להתחתן בימי חמישי-ששי

#2 שליחה על ידי כּוֹתָר » ב' יולי 13, 2020 7:09 pm

בשולחן ערוך אבן העזר סימן סד פוסק שלא נוהג בזמנינו
סעיף ג
ומקום שאין בית דין יושבים בו אלא בשני ובחמישי בלבד, בתולה נשאת ביום רביעי, שאם היתה לו טענת בתולים ישכים לבית דין.

וכן הוא בטור:
ובזמן הזה שאין זמן קבוע לישיבת בית דין, יכול לישא בכל יום שירצה מימות החול, ובלבד שיהיה לו צרכי סעודה מוכן. ואם אין לו מוכן לא ישא קודם יום רביעי.

ובבית יוסף הביא את דברי הרא"ש שמתייחסים לשאלתך:
וכתב הרא"ש נראה דטעמא דשקדו עיקר דלא קבעו זמן משום ברכה הלכך אם אדם בטל הוא יכול לישא בכל יום ואם בעל מלאכה הוא לא ישא אלא בה' ויבעול בו':

ענף עץ אבות

Re: מדוע אין מקפידים בימינו להתחתן בימי חמישי-ששי

#3 שליחה על ידי ענף עץ אבות » ב' יולי 13, 2020 8:13 pm

דוד ריזל כתב: בשולחן ערוך אבן העזר סימן סד פוסק שלא נוהג בזמנינו
סעיף ג
ומקום שאין בית דין יושבים בו אלא בשני ובחמישי בלבד, בתולה נשאת ביום רביעי, שאם היתה לו טענת בתולים ישכים לבית דין.

וכן הוא בטור:
ובזמן הזה שאין זמן קבוע לישיבת בית דין, יכול לישא בכל יום שירצה מימות החול, ובלבד שיהיה לו צרכי סעודה מוכן. ואם אין לו מוכן לא ישא קודם יום רביעי.
יש"כ, אכן זוהי מסקנת הגמ' כתובות [סוף ג' ע"א] ע"ש.
ועמדו שם גם בתוס' [ד"ה אשה] על השאלה מדוע שלא ינשאו דוקא בימי ה'-ו' משום ברכה, ותירוצם:
וי"ל דמשום ברכה לא היו קובעים יום כדפרישית לעיל [ב' ע"א].
זאת אומרת, שמצד עיקר ההלכה, הצדק עמך, וכפי שציינת לנכון מטשו"ע, שאין כל קפידא בדבר ואפשר להנשא בכל יום שירצה.
[מהטעם שהב"ד אינם קבועים רק לב' וה', וכפי שמביא גם בטור].
אולם מ"מ הנושא של 'ברכה' עדיין קיים, אלא שבשביל זה לחוד לא היו מתקנים לחייב להינשא דוקא בימים אלו [ה-ו].
אך לכאו' ההגדרה של "לא מקרי עבריינא" נשאר על עומדו, וכפי שהתוס' [ג' ע"א] מציינים לעיין בדבריהם [ב' ע"א] ושם כך נקטו.

שלח תגובה