פרשנות כלכלית לתופעת ה"מצ'ינג"

עזרה הדדית בכל התחומים
שלח תגובה
הודעה
מחבר
אוהד זוטשקא אמסנא

פרשנות כלכלית לתופעת ה"מצ'ינג"

#1 שליחה על ידי אוהד זוטשקא אמסנא » ב' מרץ 11, 2019 12:36 am

מה הסוד בהצלחת המגביות בשיטות האלו . מישהו יכול להסביר את זה מקצועית ?

מתודה

Re: פרשנות כלכלית לתופעת ה"מצ'ינג"

#2 שליחה על ידי מתודה » ב' מרץ 11, 2019 12:46 am

מה לא מובן? כל אחד מגייס את מכיריו, שתורמים כביכול 'עבורו' (כלומר, להשלים את היעד שהוא התחייב).

אורח

#3 שליחה על ידי אורח » ב' מרץ 11, 2019 12:50 am

מתודה כתב: מה לא מובן? כל אחד מגייס את מכיריו, שתורמים כביכול 'עבורו' (כלומר, להשלים את היעד שהוא התחייב).
בשביל זה אין צורך בחברה של מצי'נג

אוהד זוטשקא אמסנא

#4 שליחה על ידי אוהד זוטשקא אמסנא » ב' מרץ 11, 2019 12:54 am

מתודה כתב: מה לא מובן? כל אחד מגייס את מכיריו, שתורמים כביכול 'עבורו' (כלומר, להשלים את היעד שהוא התחייב).
זה אחד הסיבות . כלומר עניין של יחסי חברות . בא נראה כמה אתה מכבד אותי ותורם לכבודי למרות שאין לך כל קשר לקהילתי.
אבל גם למשל הלחץ של זמן מוגבל. יש פה גם את עניין ה"מצב" של הקמפיין מה שנותן חשק לקחת חלק.
מעניין באמת גם איך גדולי הכלכלנים בארץ ובעולם מנתחים את התופעה שבציבור החרדי כמעט השתלט על כל סדר היום. (מישהו זוכר שיש עוד מעט בחירות? שם אין מכפילים .)

מתודה

#5 שליחה על ידי מתודה » ב' מרץ 11, 2019 12:56 am

זו לא תופעה של הציבור החרדי. כפי ששמעתי זה קיים מזמן בחו"ל (לא"ד אצל יהודים), ולהיפך - רק כעת הציבור החרדי תפס את הרעיון הזה...
ראה למשל בדף הבית של חברת קוזמאצ' שניהלה בשבוע שעבר את המגבית של יששכר באהליך. זה לא עסק יהודי בכלל.

אוהד זוטשקא אמסנא

#6 שליחה על ידי אוהד זוטשקא אמסנא » ב' מרץ 11, 2019 1:00 am

מתודה כתב: זו לא תופעה של הציבור החרדי. כפי ששמעתי זה קיים מזמן בחו"ל (לא"ד אצל יהודים), ולהיפך - רק כעת הציבור החרדי תפס את הרעיון הזה...
ראה למשל בדף הבית של חברת קוזמאצ' שניהלה בשבוע שעבר את המגבית של יששכר באהליך. זה לא עסק יהודי בכלל.
בציבור החילוני ואצל הגויים זה גם כמו אצלינו עשרות מצ'ינגים בחודש בו זמנית ?

מתודה

#7 שליחה על ידי מתודה » ב' מרץ 11, 2019 1:02 am

זה כבר ענין אחר, שהקהילתיות גורמת שכל אחד מחקה את השני.

אוהד זוטשקא אמסנא

#8 שליחה על ידי אוהד זוטשקא אמסנא » ב' מרץ 11, 2019 1:04 am

יש טוענים שהמצי'נגים הולכים להזיק למגביות הישנות של קופות הצדקה בפורים ובקמחא דפסחא ולתתי"ם וכו' ומישהו אמר לי (אחריות שעליו) שהמכירה הסינית האחרונה של -------- נכשלה חלקית בגלל זה. האמנם ?

ימה של תורה

#9 שליחה על ידי ימה של תורה » ה' מרץ 14, 2019 12:05 am

אוהד זוטשקא אמסנא כתב: יש טוענים שהמצי'נגים הולכים להזיק למגביות הישנות של קופות הצדקה בפורים ובקמחא דפסחא ולתתי"ם וכו' ומישהו אמר לי (אחריות שעליו) שהמכירה הסינית האחרונה של -------- נכשלה חלקית בגלל זה. האמנם ?
אני חושב שיש בדברים משהו.
הכמויות של הכספים שנאספו בחודש אחד מהציבור, בודאי ישפיע על התתי"ם קופות הצדקה ושאר הגזברי עניים.

אולי לשם כך בדרך המילתא דבדיחותא :)
יש מצוות מתנות לאביונים,
שאל-אף שבאחד באדר משמיעים על השקלים ויהיה הרבה מצ'ינגים למיניהם, בכל זאת ישאר משהו לעניים לסעודת פורים. וכך גם מנהג ישראל דין הוא בקמחא דפיסחא.

חוץ מזה, אני מצטט מהכלי יקר בפרשת ויקהל:
"ורז"ל (יומא עה.) דרשו והנשיאים הביאו מלשון עננים, כמו נשיאים ורוח וגו' (משלי כה.יד) ואמרו שהעננים הביאו אבני השהם. ונ"ל ע"ד ארז"ל (תענית ח:) אין הגשמים נעצרים כי אם על פוסקי צדקה ברבים ואינן נותנים שנאמר נשיאים ורוח וגשם אין איש מתהלל במתת שקר, וא"כ במקום שאין נותנים הנדבה אין הנשיאים מורידין כלום, אבל כאן שכל אחד נתן נדבתו ע"כ נאמר והנשיאים הביאו וגו' כי הנשיאים נתנו גשמם בעתם והיתה הברכה משתלחת בכל מעשה ידיהם עד שהיו קונים אבני שהם וכל אבן יקר ע"י רוב עושר שהשפיעו להם הנשיאים. או שהיו הנשיאים שואבים המים מן קרקעית הים מקום שאבני שהם מצויין שם.
ועל צד הרמז יפורש מה שאמרו במסורה ב"פ ויכלא. א', ויכלא הגשם מן הארץ. ב', ויכלא העם מהביא. רמז שבזמן שאינן נותנים נדבתם ויכלא העם מהביא את מה שנדבו אז ויכלא הגשם מן הארץ. וי"א לפי שהנשיאים הביאו המן והיה מזונותם מזומנת ולא היה להם שום הוצאה משם נתעשרו כי ממונם היה מוסיף תמיד והיה בידם כדי לקנות אבני שהם".

אפשר שלכן היה חורף גשום שכבר לא היה שנים רבות, מהריבוי צדקה שהיה מחמת המצ'ינג, נהיה ריבוי גשמים, כמשחז"ל:

עמוס חדד
מנהל

#10 שליחה על ידי עמוס חדד » ה' מרץ 14, 2019 1:19 pm

אוהד זוטשקא אמסנא כתב: מה הסוד בהצלחת המגביות בשיטות האלו . מישהו יכול להסביר את זה מקצועית ?
כבר כתבת לעיל שיש כאן ענין של יחסי חברות וכדומה.

לענ"ד הענין הוא כזה: רוב האנשים לא רוצים לתרום, רוב האנשים לא נעים להם להתרים. מה טוב!
כאשר יהודי אוזר אומץ (או טיפשות) ומבקש תרומה, לרוב הוא יקבל בין עשר אגורות לכמה מאות שקלים.

בא המצ'ינג והסיר את הבושה מהמבקשים, אני לא מתרים בשבילי אלא בשביל המוסדות שלי וזה קמפיין של יומיים ויש לנו יעד והתחייבתי ותעזור לי וכו' וכו', וקיי"ל כנ"ל שאנשים נתבעים ונותנים, והרי לך סוד ההצלחה של המצ'ינגלאך.

אורח

#11 שליחה על ידי אורח » ש' מרץ 16, 2019 10:38 pm

לדעתי ענין ההכפלות הוא מזויף מתוכו
וכן כל ענין הסכומים אינו מוחלט אצלי אמיתותו
כיון שאפשר לתת את הסכום ע"י הלוואה וכדו'
אומנם זה לא שווה!
כיון שהם לוקחים אחוזים
אבל תסבירו איך כולם עומדים ביעדים ואף אחד לא נופל מוזר !!!

אורח

#12 שליחה על ידי אורח » ש' מרץ 16, 2019 11:37 pm

אורח כתב: לדעתי ענין ההכפלות הוא מזויף מתוכו
וכן כל ענין הסכומים אינו מוחלט אצלי אמיתותו
כיון שאפשר לתת את הסכום ע"י הלוואה וכדו'
אומנם זה לא שווה!
כיון שהם לוקחים אחוזים
אבל תסבירו איך כולם עומדים ביעדים ואף אחד לא נופל מוזר !!!
מידיעה מפנים באמת זה ככה עובד
אם אין כסף, פשוט לוקחים הלוואה. הם גם יכולים לשנות את הסכומים ככל שיחפצו
כל הטטרם שעושים שאם לא תתרום לא ישיגו את הסכן, הבל הבלים אמר אורח

שלח תגובה